Panama City

Nii, nüüd läheb reisijutt paremaks, tegelikult ka.

Panama City on Kesk-Ameerika rikkaim linn, mis on ehitatud paika, kus eurooplased Ameerika mandrile saabudes esimese asustuse ehitasid. Linna erinevad piirkonnad vahelduvad dzungliga kaetud küngastega. Igal piirkonnal on oma ajalugu ning linnaosade vahel jalakäijana liikumine on pea võimatu. Et ühest turistidele suunatud (st turvalisest) piirkonnast teise liikuda, tuleb sageli läbida ohtlikumaid geto-tüüpi alasid. Selle tõttu on nii kohalike kui turistide jaoks peamiseks liikumisvahendiks Uber.

Meie Airbnb asus endises USA sõjaväelastele kuulunud tsoonis, kus koloniaalstiilis värvilised majad vaheldusid suurte rohealadega. Kohale jõudes ootas meid seekord ees erakordselt sõbralik ja külalislahke võõrustaja. Lisaks saime me maja tagaaeda piirava võre tagant jälgida kohalikku (linna)džungli elu, mis andis meile esimesed tunnid Panama loodusõpetuses. Näiteks jooksid seal kassidega vaheldumisi kambakesi ringi nequed. Nequed on nagu suured ja julged metsikud merisead. (Sellega piirdub ka minu entsüklopeediakirjeldus.) Siin on üks näide:

Väikseid ahvikesi nägime ka kõrgel-kõrgel puulatvades ja Kadril õnnestus puuoksal näha coatimundit oma coatimundi asju ajamas. Coati meenutab autori arvates natuke nunnut pesukaru:

Ennast tegi korraks kuuldavaks ka värvikirev kulu-kulu lind tukaan, kes on eelkõige tuntud Panama põhjanaabri Costa Rica turismimaterjalidest. Kas tuleb tuttav ette?

Kiiresti õppisime ära ka kohalike sademete päevarütmi. Panama ilm, sealhulgas päikese tõus ja loojumine on nimelt eestlasele harjumatult korrapärased. Ka aastaaegu on ainult kaks: märg ja kuiv. Meie reis Panamasse sattus täpselt nende kahe perioodi vahepeale. Kireva ja põneva looduse ja loomade kõrval on Panama inimesed aga harukordselt rahulikud, soojad ja sõbralikud. Mehhiko seepidest nähtud temperamenti siin naljalt ei kohta. Tegelikult on panamalased isegi väsinud sellest, et neid pidevalt Mehhikoga ühte patta pannakse. Siinkohal võib väga lihtsa paralleeli vedada Eestiga, kui meid meie geograafilise asendi tõttu ignorantsemate välismaalaste poolt sageli Venemaaga kokku lükatakse. Võtab ikka südamest ohkama küll.

Panama City’s olles väisasime ka Panama kõige kuulsamat turismiobjekti ja majanduse alustala: Panama kanalit, mis ühendab omavahel Atlandi ja Vaikset ookeani ning mida kasutavad läbisõiduks paljud rahvusvahelised kaubalaevad. Keskmiselt liigub läbi kanali umbes 40 alust päevas. Tegemist pole lihtsalt kena jõe-kruiisiga, vaid kanalit mööda liikuvaid hiiglaslikke kaubalaevu tõstetakse ja langetatakse kanali erinevates osades veetaseme muutmise abil omajagu. Samuti peab laeva kapten kanali läbimise ajaks loovutama oma roolikoha kogenenumatele navigeerijatele. Hinnad kanali läbimiseks ja kõigi sellega kaasaskäivate veelõbustuse eest küündivad laevaomanike jaoks poolest miljonist kuni 1 miljoni dollarini. Tulus äri.

Kanali juures oli ka eeskujulik muuseum, kus harisime end Panama kanali ajaloo osas ja täiendasime veelgi oma teadmisi kohalikust loodusõpetusest. Kokkuvõttes on Panama üks liigirikkaima loodusega riike Costa Rica kõrval ja kõiki putukaid, mida leidub Eestis, leidub ka Panamas. Ainult nende mõõtkava on x10 suurem. Isegi Eesti tagasihoidlik roheline vaarikamardikas on kodumaa mõistes soliidseks põrnikaks muundunud ja eelistab vaarikamahla asemel juba inimverd. Rääkimata skorpionitest. Aga nendeni jõuame natuke hiljem.

Tegime ka kiire tiiru kohalikus “Vanalinnas” nimega Casco Viejo. Kuna Euroopa pikk ja rikas ajalugu jõudis otsaga Ameerika mandrile alles 1500ndatel aastatel, tuleb arvestada sellega, et mõiste “vana” võib kahel kontinendil tähendada erinevaid asju. Näiteks võib juhtuda seda, et keegi näitab sulle uhke käeviipega kohalikus mõistes väärikas vanuses hoonet ja sa purskad naerma “1920” märgisega asutamisaasta peale, sest juba su kallid vanavanaemad olid mõlemad sündinud 15 aastat varem. Ja üleüldse, Eesti oli selleks ajaks juba 2 aastat olnud iseseisev, onju. Palju tähtsaid asju oli juba toimunud enne 1920ndaid.

Pärast paari päeva Panama City’s võtsime suuna oma esimese Workaway võõrustaja poole Panama mägedes Boquete’s.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s